„Od Zera do Web Developera”

Trzeba było zacząć, więc zacząłem – się uczyć!

Postęp prac? – póki co więcej czytam i kombinuję niż faktycznie tworze jakiegokolwiek kodu związanego z rozwojem projektu konkursowego. Dlaczego?
Dlatego, że tak jak pisałem w poprzednim poście bycie web developerem nigdy nie było mi po drodze, nigdy mnie nie kręciło i kompletnie nie cieszyło. Przymus zrobienia czegoś w tej formie na studiach jeszcze w HTMLu 4 i CSS 2 zniechęciło mnie do tego zupełnie. Odłożyłem to na długie lata…

Teraz zacząłem od nowa – niecałe dwa tygodnie temu. Otworzyłem dokumentację, książkę, kurs na edX i próbuję walczyć. Przyznam szczerze, że jestem już od początku zdziwiony i mile zaskoczony. Pierwsze znaczniki HTMLa nie przyprawiają o ból głowy. Wyglądają normalnie (może poza „meta”), ale chociażby sam DOCTYPE został przywołany do porządku i nie trzeba za dużo przy nim się zastanawiać. Wcześniej trzeba było podawać wersje HTMLa, XHTMLa, języki, strony kodowania, strony dostępu i nie wiedzieć co jeszcze. A teraz – łatwo, prosto i przyjemnie. O tak:

<!DOCTYPE html>
<html lang="pl">
  <head>
    <meta charset="utf-8">
    <title>"PIERWIASTKI" - Układ okresowy pierwiastków chemicznych - online!</title>
    <link rel="stylesheet" href="styles/style.css">
    <script src="scripts/script.js"></script>
  </head>
  <body>
    <!-- Content -->
  </body>
</html>

I mamy cały gotowy podstawowy schemat strony. Przy tworzeniu nowej wersji samego HTMLa pomyślał ktoś także i dodał różne nowe znaczniki sekcji. Teraz znajdziemy w składni języka takie znaczniki jak np <header>, <nav>, <section>, <article>, <footer>. Wszystko ma swoje miejsce i od razu wskazuje co skąd jest. Dawne układy strony przy pomocy tabel odeszły w siną dal… i niech nie wracają. Dzięki wszechobecnym <div> i zgrabnym stylom CSS można stronę ładnie poukładać i o dziwo sprawić żeby działała wszędzie tak samo bez zarywania tygodnia nocy z rzędu bo IE5 „się krzaczy” (tak – IE5 wyrządziło mi tą krzywdę).

Początki zapowiadają się obiecująco. Wygląda to ciekawie. Zajrzałem także do BootStrapa i przyznaję, że wygląda przyjemnie i lekko – myślę, że dam radę go przyswoić 😉

Więc moje „Od Zera do Web Developera” w tym momencie jest dosłowne. Muszę poznać na nowo HTMLa, CSS, JavaScript, a można by powiedzieć, że w ogóle poznać je pierwszy raz, bo to co było wyparłem z pamięci dawno – brrr. Przyda się do tego jakiś framework/biblioteka albo dwa żeby było łatwiej i ponoć szybciej (BootStrap i JQuery), więc wykorzystywana technologia z pierwszego postu jeszcze może ulec delikatnej modyfikacji.

Wracam do książki i do edytora, żeby w niedługim czasie coś się pojawiło na GitHubie i żeby można było zobaczyć postęp prac.

Pozdrawiam,
Romek

3 myśli nt. „„Od Zera do Web Developera”

 1. Krylan

  Cześć!
  W kodzie, który podałeś, brakuje Ci znaku równości pomiędzy „lang”, a „pl-PL”.
  Do tego znacznik meta jest napisany trochę niepoprawnie. Powinien wyglądać tak:

  Użyty tam średnik służy do oddzielenia dwóch wartości atrybutu „content”. Ale spokojnie, nie musisz się tym przejmować, ponieważ w HTML5 możesz ten znacznik napisać tak:

  I będzie wszystko w porządku. Życzę powodzenia z nauką, a jeśli chodzi o frameworki, to osobiście radziłbym je pozostawić do momentu, w którym będzie znało się dobrze „czyste” technologie.

  Odpowiedz
  1. Yaso Autor wpisu

   Dzięki za info. Poprawione.
   Co do czystych technologi – zgodzę się z Tobą, czasami dobrze je zostawić na później… tylko poznanie czegoś w sposób dobry może zająć sporo więcej niż 10 tygodni które mamy – zacząć od podstaw jak najbardziej muszę, z tym że po szybkim ich poznaniu trzeba będzie mi wyruszyć dalej.
   Jeszcze raz dzięki za sugestie i poprawki 🙂

   Odpowiedz
 2. Paulina

  Cześć! Mam podobne wrażenia po powrocie do HTMLa po latach. Poprzednio gdy pisałam strony, używało się jeszcze tabelek do layout’ów i stylowało wszystko w pliku html. W porównaniu do wtedy, teraz pisanie stron to czysta przyjemność.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *